Bi-Office External Display Case 670x934mm Blue VT630107760
This Bi-Office Display Case is built to precise weatherproofing standards, with a rubber seal and steel back that prevents dust build up and remains dry even in the fiercest of rainstorms. Extra thick 4mm toughened glass provides additional protection. Th
Sign in to view price and place order
- 4mm toughened glass for extra protection
- Dimensions: 670x934mm
- Fade resistant felt
- Includes 2 keys
- Rubber seal and steel back weatherproofed to IP55 standard
- To fit up to 9 x A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 606 |
| Board Size: | 670 x 934mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1090 |
| Height (mm): | 60 |
| OEM: | VT630107760 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Surface Material: | Felt/Glass |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 830 |
| Type: | Glazed Notice Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Blue |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Lockable: | Yes |
| Designed For: | External Use |
| Dimensions: | 900x600mm |



