Bi-Office Enclore Felt Indoor Lockable Glazed Case 1160x981x35mm Blue VT640107150
Display your information and notices easily with he Bi-Office Enclore display cases. The extra slim and lightweight case are a perfect solution for busy spaces where information must be kept safe. Simply pin up your posters to the felt backing and close t
Sign in to view price and place order
- Aluminium case, acrylic door, felt surface and wooden based core
- External Dimensions: 1160x981x35mm
- Felt surface
- Internal Dimensions: 1110x931x18mm
- Lockable and supplied with 2 keys
- Quality and versatility at an affordable price
- Size (x A4): 15 x A4
- Strong acrylic door gives excellent visibility to displayed material
- Strong, secure and lightweight solution for a bestselling glazed case
- Surface Colour: Blue Felt
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 605 |
| Board Size: | 1110 x 930mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1000 |
| Height (mm): | 1200 |
| OEM: | VT640107150 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Surface Material: | Felt/Acrylic |
| Usable Internal Depth: | 18mm |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 55 |
| Type: | Glazed Notice Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Blue |
| Size: | 15xA4 |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Lockable: | Yes |
| Designed For: | Internal Use |
| Dimensions: | 1220x75x1041mm |
| Weight: | 8.55kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |


