Bi-Office Mobile Magnetic Flipchart Easel 700x1000mm EA48061823
This Bi-Office Flipchart Easel features a high quality, lacquered steel magnetic surface, as well as an adjustable clamp for use with standard flipchart pads. Fully portable with a 5-star castor base, the easel also features two magnetic extension arms fo
Sign in to view price and place order
- 2 magnetic extension arms for displaying up to 3 sheets at once
- Adjustable clamp for standard flipchart pads
- Aluminium frame with folding tray for securing papers in transit
- Full portable with a 5 star castor base
- Great for training, meetings and presentations
- High quality lacquered steel magnetic surface
- Size: W700 x H1000mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 636 |
| Board Size: | W700 x H1000mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 113 |
| Frame Colour: | Grey |
| Frame Material: | Aluminium |
| Height (mm): | 1180 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Integral Pen Tray: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Lacquered Steel |
| OEM: | EA48061823 |
| Paper Size: | A1 |
| Surface Material: | Steel |
| Width (mm): | 624 |
| Type: | Flipchart Easel |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Black |
| Drywipe Surface: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| Extension Arms: | Yes |
| For Pad Size: | Euro/A1 |
| With Castors: | Yes |
| Board Size: | 700x1000mm |
| Height Adjustable: | Yes |
| Dimensions: | 700x1000mm |
| Weight: | 13kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |


