Bi-Office Wall Mounted Chalkboard 900x600mm PM0701010
This Bi-Office Wall Mounted Chalkboard is ideal for use in bars, restaurants, classrooms and more. The lightweight board features a sturdy wood frame and easy to clean surface for frequent use. This board measures 900 x 600mm and comes supplied with wall
Sign in to view price and place order
- Can be hung either portrait or landscape
- Dimensions: 900x600mm
- Easy to clean surface
- Lightweight, wall-mounted design
- Sturdy wood frame
- Suitable for use with chalk and liquid chalk pens
- Wall fixings included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 588 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Board Type: | Chalk Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 900 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 900 |
| Material: | Chalk |
| OEM: | PM0701010 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 600 |
| Type: | Chalk Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Black |
| Size: | 900x600mm |
| Form: | Chalk Board |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Frame Material: | Wood Frame |
| Dimensions: | 900x600mm |
| Weight: | 19kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |


