Bi-Office Drywipe and Felt Combination Board 1200x900mm XA0522170
This dual surface Bi-Office board contains both a felt noticeboard for pinning notices, information and notes, and a magnetic whiteboard for writing, erasing and re-using. With an anodised aluminium frame, this versatile board has a smooth blue felt surfa
Sign in to view price and place order
- Anodised aluminium frame with plastic corner caps
- Blue felt and drywipe surfaces
- Dimensions: 1200x900mm
- Wall fixing kit included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 642 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 950 |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| Frame Colour: | Silver |
| Frame Material: | Metal |
| Height (mm): | 1360 |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | XA0522170 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 27 |
| Type: | Combination Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White/Blue |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Felt/Laquered Steel |
| Frame Material: | Aluminium Frame |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 1200x900mm |
| Weight: | 4.85kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |





