Bi-Office Cork and Drywipe Combination Board 600x400mm MX03001010
Ideal for limited office spaces as well as meeting areas and kitchen spaces, this Bi-Office Combination Board combines the benefits of a cork pin board and drywipe board in one. On one half of the board, you can pin up notices on the cork pin board, and o
Sign in to view price and place order
- Cork and drywipe surfaces
- Dimensions: 600x400mm
- Drywipe pen and pins included
- Solid pine frame
- Wall fixing kit included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 643 |
| Accessories Included: | Dry Wipe Pen and Pins |
| Board Size: | 600 x 400mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 614 |
| Height (mm): | 614 |
| Material: | Cork/White MDF |
| OEM: | MX03001010 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 407 |
| Type: | Combination Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White/Brown |
| Size: | 600x400mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Board Surface: | Melamine/Cork |
| Frame Material: | Wood Frame |
| Pen Tray: | No |
| Dimensions: | 600x400mm |
| Weight: | 15kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |




