Bi-Office New Generation Drywipe Board 1200x900mm MA0512830
Ideal for use in classrooms and meetings, this Bi-Office New Generation Drywipe Board features a unique sliding pen tray for ultimate convenience in use. The high quality, non-magnetic, dry erase surface is surrounded by a smart aluminium frame. Supplied
Sign in to view price and place order
- Features a unique sliding pen tray
- High quality, non-magnetic, dry erase surface
- Ideal for classrooms and meeting rooms
- Size: 1200x900mm
- Smart aluminium frame
- Supplied with wall fixings
| Product Information | Details |
|---|---|
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 22 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Frame Material: | Aluminium |
| Height (mm): | 1375 |
| Integral Pen Tray: | Yes |
| OEM: | MA0512830 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 965 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Board Surface: | Melamine |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 1200x900mm |
| Weight: | 7.1kg |
| Warranty: | Whole Product Warranty 24 Months 5 Years Surface Warranty |


