Bi-Office Earth Non-Magnetic Melamine Drywipe Board 900x600mm MA0300790
Ideal for meetings and brainstorming sessions, this Bi-Office Melamine Drywipe Board is easy to clean off for a blank surface. The product is C2C certified, demonstrating the company's commitment to material health, product circularity, water stewardship,
Sign in to view price and place order
- 5 years warranty on board surface
- Aluminium pen tray and wall fastening kit included
- Best performance non-magnetic dry erase surface ideal for normal use
- Excellent value balanced on quality and price
- Size: 900x600mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 22 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1040 |
| Minimum Recycled Content (%): | 80 |
| OEM: | MA0300790 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 625 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Board Surface: | Melamine |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 900x600mm |
| Weight: | 3.68kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 80% Post Consumer and Post Industrial Waste Material |
| Warranty: | Whole Product Warranty 24 Months 5 Years Surface Warranty |


