Bi-Office Magnetic Glass Drywipe Board 1200x900mm GL080101
Ideal for presentations and meetings, this stylish high quality Bi-Office Magnetic Glass Board is frameless with invisible fixings for a professional finish. The 4mm thick, tempered glass is safer to use and provides a extremely smooth, magnetic, dryerase
Sign in to view price and place order
- 4mm thick tempered glass for safety
- Frameless with invisible fixings for a professional finish
- Ideal for professional presentations and meetings
- Size: 1200x900mm
- Supplied with metal pen tray and wall fixings
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 618 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 982 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1270 |
| OEM: | GL080101 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Suitable Markers: | Variety of Markers |
| Width (mm): | 5 |
| Type: | Glass Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Tempered Glass |
| Frame: | Frameless |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 1200x900mm |
| Weight: | 14.86kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |


