Bi-Office Softouch Surface Noticeboard 900x600mm Black FB0736169
This Bi-Office Softouch Surface Noticeboard offers a sleek and stylish way to pin up information. Instead of felt or cork, it uses a special soft-touch material for a bold black background that makes notices really stand out, while the sturdy MDF frame he
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Dimensions: 900x600mm
- Round push pins included
- Soft touch felt
- Stylish matte black frame
- Wall fastening kit included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 642 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Board Type: | Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 920 |
| Height (mm): | 920 |
| Material: | Felt |
| OEM: | FB0736169 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 620 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Black |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Foam Board |
| Frame: | MDF Frame |
| Frame Colour: | Black |
| Dimensions: | 1042x24x610mm |
| Weight: | 2kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |






