Bi-Office Evolution Revolver Board 1800x1200mm QR5558GR
This portable, revolving Bi-Office Evolution whiteboard has a double-sided, lacquered steel magnetic surface ideal for training, teaching and presenting. The board pivots 360 degrees through the horizontal axis and comes on 4 lockable swivel castors for m
Sign in to view price and place order
- Comes on 4 lockable swivel castors
- Dimensions: 1800 x 1200mm
- Fixed accessory tray for pens, magnets, erasers and more
- Ideal for training, teaching and presenting
- Portable, revolving whiteboard with lacquered steel magnetic surface
- The board pivots 360 degrees through the horizontal axis
| Product Information | Details |
|---|---|
| Board Size: | 1800 x 1200mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1320 |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Floor Standing: | Free Standing |
| Frame Colour: | Silver |
| Frame Material: | Metal |
| Height (mm): | 2000 |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | QR5558GR |
| Width (mm): | 140 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White |
| Size: | 1800x1200mm |
| Fixing: | Mobile Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Lacquered Steel |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 1995x135x1310mm |
| Weight: | 37.84kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |


