Fellowes Bankers Box System Flip Top Storage Box Grey (Pack of 10) 01815
This Bankers Box heavy duty storage box features a hinged lid with a locking tab for security and time saving Fastfold assembly. The box also features a triple layer of board on the end panels and a double layer on the front and base for durable, long las
Sign in to view price and place order
- Can hold ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files
- Colour: Grey/White
- Dimensions: W545 x D378 x H293 (internal) / W390 x D560 x H310mm (External)
- Double layer of board on front and base
- Pack of 10
- Storage box with hinged lid and locking tab
- Time saving Fastfold assembly
- Triple layer of board on end panels
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 304 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 1400 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 110 |
| OEM: | 1181501 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 680 |
| Type: | Storage Boxes |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Bankers Box |
| Colour: | Grey |
| Material: | Recycled Board |
| Form: | Storage Box |
| Stackable: | Stacks 5 High |
| Storage For: | A4/Foolscap Files |
| Internal Dimensions: | 378x545x293mm |
| Lid Type: | Hinged Lid |
| Dimensions (WxDxH): | 390x560x310mm |
| Weight: | 980g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |


