Fellowes Poweshred M-7CM Cross Cut Shredder 4701901
This M-7CM cross-cut shredder is designed for light use by 1 user and comes with a 1 year machine warranty and 3 year cutter warranty. Shredding 7 sheets per pass of 70gsm paper into 4 x 35mm cross-cut particles, the shredder is a Security Level P-4 and
Sign in to view price and place order
- 1 year machine warranty and 3 year cutter warranty
- 13 Litre mesh bin with lift-off head
- Continuous 5 minute shred with 30 minute cool down
- Security Level P-4
- Shreds staples and credit cards
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 545 |
| Accepts: | Credit Cards/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Average Shred Speed/mpm: | 3.7 |
| Bin Style: | Lift-off Head |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 1 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 3 |
| Cutter Warranty (Years): | 3 |
| Depth (mm): | 368 |
| Height (mm): | 368 |
| Jam Indicator: | No |
| Model: | Powershred M-7Cm |
| OEM: | 4701901 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 7 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 13 |
| Shredders - Run Time (mins): | 5 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 352 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 4 Minutes On/30 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 7 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x35mm |
| Bin Capacity: | 14 Litres |
| CD Shredding: | No |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop: | Mechanical |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 320.7x185.7x387.4mm |
| Weight: | 3.90kg |
| Warranty: | 1 Year Machine / 3 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |


