Fellowes Basics Storage Box Heavy Duty Large (Pack of 10) 4461601
This Bankers Box storage box features time saving Fastfold assembly, with a double layer of board on the end panels and base for additional strength. With capacity for A4/A4+ or Foolscap/Legal size transfer files, lever arch files or even suspension files
Sign in to view price and place order
- Extra strength - double wall construction to end panels and base
- Fastfold automatic assembly
- Internal dimensions: W377 x D427 x H284mm
- Large label areas to easily identify the contents
- Made from 100% recycled board
- Pack of 10 boxes
- Stackable up to 5 high
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 307 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Colour: | Blue/White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 843 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 843 |
| Material: | Board |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 4461601 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 695 |
| Type: | Storage Boxes |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | White/Blue |
| Material: | Recycled Board |
| Form: | Storage Box |
| Stackable: | Stacks 5 High |
| Storage For: | A4/Foolscap Files |
| Internal Dimensions: | 380x430x287mm |
| Lid Type: | Detachable Lid |
| Dimensions (WxDxH): | 387x445x294mm |
| Weight: | 750g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |









