Fellowes A4 Binding Combs 25mm Black (Pack of 50) 53485
This pack of 50 binding combs provides a professional looking solution to presenting projects, sales pitches and various other multi-document collations. Measuring 30cm in length and suitable for A4 documents, these binding combs are an attractive and spa
Sign in to view price and place order
- Binding combs for professional-looking bound documents
- Capacity: 25mm (181-200 80gsm pages)
- Colour: Black
- Ideal for presentations, projects and sales pitches
- Length: 30cm
- No need for bulky binders
- Pack of 50 comb binders
- Suitable for any 21-ring comb binding machine
- Use with A4 plastic covers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 562 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Binding Comb Size (mm): | 25 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 320 |
| Filing Capacity (mm): | 25 |
| Height (mm): | 320 |
| Material: | Plastic |
| No of Loops: | 21 |
| OEM: | 53485 |
| Paper Size: | A4 |
| Sheet Capacity: | 200 |
| Width (mm): | 227 |
| Type: | Binding Machine Supplies |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Document Size: | A4 |
| Material: | Plastic |
| Form: | Binding Combs |
| Max Capacity: | 200 Sheets |
| Diameter/Spine Width: | 25mm |
| Number of Rings: | 21 Ring |
| Profile: | Round |
| Dimensions: | 25x25x300mm |
| Weight: | 20g |




