Fellowes 36 Compartment Literature Sorter A4 Dove Grey 25061
Ideal for sorting literature, mail and incoming documents for your office, this A4 sorter is manufactured with a melamine laminated particle board shell, for a durable and long lasting unit. A corrugated board divider system makes it easy to organise and
Sign in to view price and place order
- 36 compartments: W737 x D302 x H881mm
- Colour: Dove Grey
- Corrugated board divider
- Easy to construct
- Ideal for sorting literature, mail and incoming documents
- Melamine laminated particle board shell
- Saves time and money
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 315 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Grey |
| Compartment Dimensions: | 225x60x300mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 170 |
| Height (mm): | 170 |
| Label Dimensions: | 9x75mm |
| Number of Compartments: | 36 |
| OEM: | 25061 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Mailsorters |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Grey |
| Material: | Melamine Faced Particle Board |
| Form: | Literature Organiser |
| Size: | 36 Compartment |
| Dimensions (WxDxH): | 736.6x301.6x881.1mm |
| Weight: | 16.33kg |
| Warranty: | 1 Year Limited Warranty |







