Fellowes Bankers Box Transfer File 120mm FC Green (Pack of 10) 1179201
This Bankers Box transfer file features time saving Fastfold automatic assembly and a locking tab lid to help keep contents secure. Compatible with Bankers Box system storage boxes and filing units, the transfer file has a large 120mm spine width and can
Sign in to view price and place order
- Colour: Green/White
- Compatible with Bankers Box system storage boxes and filing units
- Dimensions: W120 x D360 x H255mm (internal)
- For both A4 and foolscap documents
- High capacity 120mm spine width
- Pack of 10
- Time saving Fastfold automatic assembly
- Transfer files with locking tab lid for security
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 306 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Colour: | Green |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 62 |
| Filing Capacity (mm): | 120 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 62 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 1179201 |
| Paper Size: | A4/Foolscap |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Spine Width: | 120 |
| Width (mm): | 671 |
| Type: | Transfer Box Files |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Bankers Box |
| Colour: | Green |
| Material: | Recycled Board |
| Lid Type: | Hinged Lid |
| Storage For: | A4/Foolscap Paper |
| Internal Dimensions: | 120x360x255mm |
| Fastfold: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 103x258x366mm |
| Weight: | 130g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |



