Brother P-Touch PT-P750W Office Label Printer PTP750WZU1
The versatile Brother PT-P750W lets you create durable, long-lasting labels from your PC, tablet or smartphone effortlessly. Connect through USB, Wi-Fi or NFC and print out labels on tape from 3.5mm to 24mm wide at high speeds - up to 30mm per second. Plu
Sign in to view price and place order
- Box includes USB cable and 24mm black-on-white tape cassette
- NFC technology: connect your smartphone with a tap
- Portable PC/smartphone label printer with built-in Wi-Fi, USB and NFC
- Powered by 6x AA batteries/optional rechargeable battery (not included) or AC adapter (supplied)
- Prints on tape up to 24mm wide with automatic cutter
- Prints up to 30mm per second
- Uses P-touch TZ tape for heat, light, water and chemical resistant labels
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 573 |
| Accreditation: | Energy Star |
| Battery Size: | AAA |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 285 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Energy Star (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 285 |
| Labelling - Adaptor: | Yes |
| Model: | PT-P750W |
| Number of Batteries Required: | 6 |
| OEM: | PTP750WZU1 |
| Power Source: | Battery/Mains |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| RoHS Compliance Certification Reference: | ES1309-01 |
| Tape Widths: | 3.5mm 6mm 9mm 12mm 18mm 24mm |
| Width (mm): | 235 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | P-Touch |
| Colour: | Black |
| Form: | Desktop Machine |
| Keyboard: | No |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | Yes |
| Connection: | Wireless USB |
| Dimensions: | 78x152x143mm |
| Weight: | 0.8kg |
| Warranty: | 3 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




