Avery Laser Labels 38x21mm 65 Per Sheet Clear (Pack of 1625) L7551-25
These innovative Avery clear labels enable your envelopes to stand out and look professional. By printing a return address onto these transparent labels, it will look as though you have printed directly on to the packaging for a chic, executive appearance
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 65 labels (1625 total)
- Adhesive mini labels ideal for files, folders and boxes
- Colour: white
- Compatible with laser printers
- Dimensions: 38 x 21mm
- Fully recyclable
- Jam free for smooth printing
- Template software is available online
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 333 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 7 |
| Height (mm): | 310 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 38.1 x 21.2 |
| Labels per Pack: | 1625 |
| OEM: | L7551-25 |
| Print Method: | Laser |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 240 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polyester Film |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 65 per Sheet |
| Label Size: | 38.1x21.2mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 360g |
| Country of Origin: | UK |



