Avery Laser Ring Binder Label 100mmx30mm White (Pack of 450) L7172-25
These Avery labels are adhesive and also easy to remove. Suitable for laser printers with JamFREE technology, printing labels is quick and easy especially when teamed with the free templates and software available online. This pack contains 450 labels, wi
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 18 labels (450 total)
- Adhesive labels for ring binders
- BlockOut - Opaque labels to cover previous information
- Colour: white
- Compatible with laser printers
- Dimensions: 100 x 30mm
- Jam free for smooth printing
- Template software is available online
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 261 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 90 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 315 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 327 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 100 x 30 |
| Labels per Pack: | 450 |
| OEM: | L7172-25 |
| Print Method: | Inkjet/Laser |
| Width (mm): | 215 |
| Type: | File Spine Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | 18 per A4 Sheet |
| For Laser Printers: | Yes |
| Label Size: | 30x100mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 370g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |



