Avery Ultragrip Laser Labels 199.6x289.1mm Wht (Pack of 100) L7167-100
For use with your laser printer, these Avery Ultragrip parcel labels feature jam free printing for reliable results every time. Each label measures 199.6 x 289.1mm. This pack contains 100 A4 sheets, with 1 label per sheet (100 labels in total). Redeem an
Sign in to view price and place order
- 100 sheets, 1 label per sheet
- Branded Avery labels with UltraGrip technology
- Colour: White
- For use with laser printers
- Jam free printing
- Label size: 199.6 x 289.1mm
- Made from FSC certified paper from responsibly managed forests
- Pack of 100 labels
- Quick PEEL technology for easy use and increased productivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 330 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 320 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 310 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 199.6 x 289.1 |
| Labels per Pack: | 100 |
| OEM: | L7167-100 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 216 |
| Type: | Large Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 1 per Sheet |
| Label Size: | 199.6x289.1mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 220x20x310mm |
| Weight: | 1.20kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |









