Avery Inkj Label 99.1x33.9mm 16 Per Sheet Wht (Pack of 1600) J8162-100
For use with inkjet printers, these Avery address labels feature QuickDry technology for smudge-free printing. The labels provide outstanding print quality and excellent adhesion for reliable, professional mailing. Each white label measures 99.1 x 33.9mm.
Sign in to view price and place order
- 100 A4 sheets, 16 labels per sheet
- Colour: white
- For use with inkjet printers
- Pack of 1600 labels
- QuickDry technology for smudge-free printing
- Size: 99.1 x 33.9mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 329 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 320 |
| Height (mm): | 315 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 99.1 x 33.9 |
| Labels per Pack: | 1600 |
| OEM: | J8162-100 |
| Print Method: | Inkjet |
| Width (mm): | 225 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 16 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x33.9mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 220x20x310mm |
| Weight: | 1.14kg |
| Country of Origin: | UK |






