Avery Mini Labels 38x21mm White (Pack of 16250) L7651-250
These versatile little labels can be used for a whole range of tagging, marking and addressing to suit a variety of needs. Fully compatible with your inkjet printer, you can create professional, easy to read notes, headings and addresses for whatever you
Sign in to view price and place order
- 250 sheets of 65 labels (16250 total)
- Dimensions: 38x21mm
- High volume of labels for large jobs
- Ideal for a range of purposes from labelling to addressing
- Inkjet compatible for producing clear, sharp text
- Permanent adhesive for long lasting use
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 329 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 320 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 308 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 38.1 x 21.2 |
| Labels per Pack: | 16250 |
| OEM: | L7651-250 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 220 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 65 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x67.7mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 220x42x310mm |
| Weight: | 2.34kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |




