Avery Laser Labels Recycled 16 Per Sheet Wht (Pack of 1600) LR7162-100
These environmentally friendly Avery address labels are 100% recycled (including the backing sheet) and are suitable for use with most laser printers, with jam free technology for clean, reliable printing. The Avery QuickPEEL feature allows easy applicati
Sign in to view price and place order
- 100 A4 sheets, 16 labels per sheet
- Colour: white
- For use with laser printers
- Jam free printing
- Label size: 99.1 x 33.9mm
- Labels and backing sheets are 100% recycled
- Pack of 1600 labels
- QuickPEEL feature for easy application
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 331 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 310 |
| Height (mm): | 310 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 99.1 x 33.9 |
| Labels per Pack: | 1600 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | LR7162-100 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 220 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 16 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x33.9mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 220x20x310mm |
| Weight: | 1.20kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled material |
| Country of Origin: | UK |





