Avery Laser Mini Labels 48 Per Sheet Clear (Pack of 1200) L7553-25
These Avery mini laser labels are transparent, meaning that if you place them on a white or light-coloured background they practically disappear. This creates the impression that they have been printed on individually and leads to a textured and professio
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 48 labels (1200 total)
- Adhesive mini labels ideal for files, folders and boxes
- Colour: transparent
- Compatible with laser printers
- Dimensions: 22 x 12mm
- Fully recyclable
- Jam free for smooth printing
- Template software is available online
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 333 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 326 |
| Height (mm): | 320 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 22 x 12.7 |
| Labels per Pack: | 1200 |
| OEM: | L7553-25 |
| Print Method: | Inkjet/Laser |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 238 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polyester Film |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 48 per Sheet |
| Label Size: | 22x12.7mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 350g |
| Country of Origin: | UK |




