Avery Inkjet Address Labels 21 Per Sheet White (Pack of 525) J8160-25
For use with inkjet printers, these Avery address labels feature QuickDRY technology for smudge-free printing. The labels provide outstanding print quality and excellent adhesion for reliable, professional mailing. Each white label measures 63.5 x 38.1mm.
Sign in to view price and place order
- 25 A4 sheets, 21 labels per sheet
- Colour: white
- For use with inkjet printers
- Pack of 525 labels
- QuickDRY technology for smudge-free printing
- Size: 63.5 x 38.1mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 329 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 12 |
| Height (mm): | 12 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 63.5 x 38.1 |
| Labels per Pack: | 525 |
| OEM: | J8160-25 |
| Print Method: | Inkjet |
| Width (mm): | 214 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 21 per Sheet |
| Label Size: | 63.5x38.1mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 350g |
| Country of Origin: | UK |





