Avery Laser Label Heavy Duty 48 Per Sheet White (Pack of 960) L4778-20
These hard-wearing labels are designed for outdoor, industrial and warehouse use. Offering durable adhesion on almost any surface, including glass, polished surfaces, plastic and metal, they are tear-proof, UV resistant, waterproof and temperature proof b
Sign in to view price and place order
- 20 sheets of 48 labels (960 total)
- Colour: white
- Compatible with laser printers
- Dimensions: 45.7 x 21.2mm
- Heavy duty labels for adverse conditions
- High quality polyester
- Perfect for use outdoors, in factories or warehouses
- Resistant to oil, dirt, rips and tears
- Suitable for temperatures between -20C to 80C
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 334 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 12 |
| Height (mm): | 12 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 45.7 x 21.2 |
| Labels per Pack: | 960 |
| OEM: | L4778-20 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 214 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 48 per Sheet |
| Label Size: | 45.7x21.2mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Weatherproof: | Yes |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 330g |
| Country of Origin: | UK |








