Avery Laser Label 99.1x42.3mm Heavy Duty White (Pack of 240) L4776-20
These hard-wearing labels are designed for outdoor, industrial and warehouse use. Offering durable adhesion on almost any surface, including glass, polished surfaces, plastic and metal, they are tear-proof, UV resistant, waterproof and temperature proof b
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Compatible with laser printers
- Dimensions: 99.1x42.3mm
- Heavy duty labels for adverse conditions
- High quality polyester
- Pack of 240 (12 sheets of 20 labels)
- Perfect for use outdoors, in factories or warehouses
- Resistant to oil, dirt, rips and tears
- Suitable for temperatures between -20C to 80C
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 334 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 327 |
| Height (mm): | 329 |
| OEM: | L4776-20 |
| Width (mm): | 215 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Material: | Polyester Film |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 12 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x42.3mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Weatherproof: | Yes |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 330g |
| Country of Origin: | UK |


