Avery Weatherproof Shipping Label 4 Per Sheet (Pack of 100) L7994-25
These Avery weatherproof parcel labels are made from extremely durable polyester, which is oil, dirt and UV resistant, as well as waterproof, tear proof and temperature resistant from -20 to 80 degrees Celsius. For use with laser printers, these labels ar
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 4 labels (100 total)
- Colour: white
- Durable weatherproof parcel labels
- For use with laser printers
- Made from durable polyester
- Oil, dirt and UV resistant
- Size: 99.1 x 139mm
- Temperature resistant from -20 to 80 degrees Celsius
- Waterproof and tear proof
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 330 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 328 |
| Height (mm): | 328 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 99.1 x 139 |
| Labels per Pack: | 100 |
| Material: | Polyester |
| OEM: | L7994-25 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 216 |
| Type: | Large Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 4 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x33.9mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Weatherproof: | Yes |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 400g |
| Country of Origin: | UK |




