Alba Festival Coat Stand 350x350x1870mm Black PMFESTN
This unique and stylish coat stand from Alba contains 5 hooks of varying lengths and with rounded edges to support a variety of garments. The heavy base provides a high level of stability, even when loaded with garments. The stand includes an integrated u
Sign in to view price and place order
- 5 durable ABS hooks of varying links
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Capacity Weight: 2.27kg Per Hook
- Dimensions: Base 355mm diameter/Height H1870mm
- Elegant and practical coat stand
- Heavy base (5kg) for stability
- Integrated umbrella holder
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Removable water retainer for ease of emptying and cleaning
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 937 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Base Diameter: | 380 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 350 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1870mm |
| Height (mm): | 780 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Metal |
| Mobile: | No |
| No of Hooks: | 5 |
| OEM: | PMFESTN |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Umbrella Holder: | Yes |
| Width (mm): | 370 |
| Type: | Coat Racks & Umbrella Stands |
| Manufacturer: | Alba |
| Brand: | Alba |
| Colour: | Black |
| Material: | Metal |
| Form: | Coat Stand |
| Dimensions: | 350x350x1870mm |
| Weight: | 9.6kg |
| Warranty: | 12 Month Warranty |




