Alba Chromy Coat Stand 350x350x1790mm Chrome/Black PMCLASS
This Alba Chromy Coat Stand features six curved hooks each with both a large and small end for hanging multiple coats and accessories. The heavy base provides perfect stability, even when loaded with garments. This coat stand comes with an integrated umbr
Sign in to view price and place order
- 6 curved hooks for coats and accessories
- Capacity Weight: 2.27kg Per Hook
- Dimensions: 350x350x1790mm
- Finish: Chrome/Black
- Heavy base for stability
- Integrated umbrella holder
- Strong chrome coat stand
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 937 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Base Diameter: | 380 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 350 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1790mm |
| Height (mm): | 4 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Metal |
| Mobile: | No |
| No of Bag Hooks: | 6 |
| No of Hooks: | 6 |
| OEM: | PMCLASS |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Umbrella Holder: | Yes |
| Width (mm): | 235 |
| Type: | Coat Racks & Umbrella Stands |
| Manufacturer: | Alba |
| Brand: | Alba |
| Colour: | Silver/Black |
| Material: | Metal |
| Form: | Coat Stand |
| Dimensions: | 350x350x1790mm |
| Weight: | 8.1kg |




