Kensington SoleMate Plus Footrest with Angle Incline Black K52789WW
This Kensington SoleMate Plus Footrest features a non-slip, massage surface for comfort and is height adjustable from 82mm to 160mm, with an angle incline up to 20 degrees and a lockable, tilt control. This sturdy and durable, black footrest has a platfor
Sign in to view price and place order
- Angle incline up to 20 degrees with lockable tilt control
- Colour: Black
- Height adjustable from 82mm to 160mm
- Helps alleviate lower back pain and maximises support for hips
- Non-slip, massage surface for comfort
- Platform size: 495 x 433mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 508 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 558 |
| Height (mm): | 558 |
| Height Adjustable: | Yes |
| OEM: | K52789WW |
| Platform Size: | 450mm x 350mm |
| Tilt Adjustment: | Yes |
| Width (mm): | 362 |
| Type: | Chair Accessories |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Accessory Type: | Footrests |
| For Use With: | All Office Chairs |
| Dimensions (WxDxH): | 558x96x396mm |
| Weight: | 2.92kg |
| Country of Origin: | Taiwan |






