Kensington SmartFit Monitor Stand Height Adjustable Black K52785WW
This Kensington SmartFit Monitor Stand features 3 height settings (44 - 118mm), which is suitable for TFT/LCD monitors up to 21 inches. The riser has a maximum weight capacity of 18kg. This pack contains 1 black monitor riser.
Sign in to view price and place order
- 3 height adjustments (42, 80, 120mm) for personalised eye alignment
- Accessories and papers can be stored under the stand to optimise desk space
- Colour: Black
- Helps reduce eye and neck strain
- Maximum weight capacity: 18kg
- Suitable for TFT/LCD monitors up to 21 inches
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 516 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 312 |
| Height (mm): | 315 |
| Height Adjustable: | Yes |
| OEM: | K52785WW |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 21 |
| Weight Capacity: | 18 |
| Width (mm): | 250 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Form: | Monitor Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 21in Monitor |
| Maximum Load: | 18kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 57x312x251mm |
| Weight: | 1.32kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |







