3M Optime I Headband Ear Defenders H510A-401-GU XH001650411
These lightweight Ear Defenders provide comfort and verstile protection in noisy environments. The generous inner depth of the ear muff allows the ear to rest comfortably, whilst still being protected. Designed for high wearer comfort and suitable for pro
Sign in to view price and place order
- Approved to EN352-1 for overhead wear
- Colour: Yellow and Black
- Ear protection against moderate industrial noise
- Generous inner depth for ear comfort
- Highly visible for your added safety
- Lightweight for user comfort
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 831 |
| Accreditation: | TCO99 |
| Attenuation Rating (HML) dB: | 32/25/15 |
| Conforms To EN: | Yes |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 132 |
| Ear Defender Colour: | Yellow/Black |
| Ear Protection Type: | Over Ear |
| Height (mm): | 132 |
| Material: | Stainless Steel Wire/PVC/Acetal/ABS/Polyether/Polyamid |
| Noise Reduction: | 37 dB |
| OEM: | H510AGU |
| Width (mm): | 97 |
| Type: | Ear Defenders |
| Manufacturer: | 3M |
| Brand: | Peltor |
| Colour: | Yellow |
| Form: | Ear Defender |
| SNR Rating: | 27dB |
| Weight: | 314g |



